Pořádá Zřetel, s.r.o.
- Asertivita jako filozofie jednání – Základní charakteristiky asertivity. Zákonitosti a základní pravidla asertivní komunikace. Výhody a rizika využití v pedagogické praxi. Postoje pedagogů, žáků/studentů. Komunikace na základě respektu, hranice sebeúcty. Názor vs. pravda. Asertivní práva a povinnosti a jejich aplikace v prostředí školy.
- Asertivní chování a asertivní techniky – Empatie a aktivní naslouchání (pedagog – pedagog, pedagog – žák/student, pedagog – rodič). Asertivita – alternativa pasivity, agrese i manipulace u pedagogů, žáků/studentů. Negativní dotazování, negativní aserce, kritika a reakce na ně. Umění kompromisu, jednání formou win-win. Asertivní techniky (asertivní NE – odmítání bez výčitek, poškozená gramofonová deska, otevřené dveře aj.).
- Asertivní komunikace v prostředí školy, best-practices – Analýza vlastních předností a rezerv v asertivním přístupu. Asertivita a typické situace pro její použití. Zdravé sebeprosazování – dosahování cílů přiměřeným a přijatelným způsobem. Asertivita jako prevence zbytečných střetů a konfliktů.
Doplňující informace:
Cílem vzdělávacího programu je posílit komunikační dovednosti pedagogických pracovníků využíváním asertivního jednání ve školním prostředí. Pedagogičtí pracovníci se v rámci vzdělávacího programu seznámí s podstatou asertivity, jejími výhodami, riziky a praktickými zásadami, zmapují a zvládnou zdokonalení svého vlastního asertivního stylu jednání, naučí se používat asertivní techniky v konkrétních situacích při své pedagogické praxi, osvojí si vhodné způsoby obrany proti pasivitě, agresi a manipulaci, zdokonalí schopnost lépe hájit a prosazovat své zájmy a dosahovat cílů přiměřeným a přijatelným způsobem.
Po absolvování vzdělávacího programu budou pedagogičtí pracovníci schopni úspěšně a efektivně aplikovat nástroje asertivního jednání při jednání s žáky/studenty, rodiči, kolegy i vedením školy, aby se dokázali sebeprosazovat na základě respektu k sobě i druhým, snížili tak pravděpodobnost vzniku konfliktů, nedorozumění a účinněji se bránili manipulaci.
vychovatelé školských zařízení
učitelé ZUŠ a SUŠ
učitelé SOŠ a SOU
učitelé gymnázií
učitelé MŠ
učitelé 1. stupně
učitelé 2. stupně
pedagogové volného času