Pořádá ACADEMY EDUCATION s.r.o., vzdělávací zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagog. pracovníků
Vyznat se ve spleti zákonů, vyhlášek, nařízení a předpisů souvisejících s právy a povinnostmi školy vůči rodičům, dětem i OSPOD není jednoduché. Okamžiky, kdy se do situace s problematickým žákem vloží OSPOD, nepatří k vyhledávaným ani příjemným. Často vzniká potenciálně vypjatá atmosféra. Kdy má škola oznamovací povinnost? Co může škola od OSPOD očekávat v nejčastěji řešených situacích, jako je např. šikana, záškoláctví, návykové látky, neplnění povinného předškolního a školního vzdělávání…? V čem může, má či dokonce musí být OSPOD škole nápomocen? Jaké má OSPOD vůči škole oprávnění? Co mohou naopak požadovat rodiče po škole a co škola po nich?
OSPOD nemůže aktivně vstoupit do řešení případu, pokud situace nedosáhne určitého stupně (např. záškoláctví) a pokud škola prokazatelně a zcela jednoznačně nevyčerpá své vlastní možnosti práce s rodinou. Aby byla vzájemná spolupráce OSPOD a školy efektivní, je třeba, aby škola využila všech svých zákonných možností v co nejkratší době. Pokud škola bude moci doložit, že se snažila situaci řešit, ale neúspěšně, je teprve OSPOD oprávněn se do řešení situace vložit. Nedostatečná informovanost a vzájemná nedůvěra jsou nejčastějšími důvody nepochopení mezi školou, rodiči a pracovníky orgánů sociálně právní ochrany dětí.
Pomůžeme vám zorientovat se v právech a povinnostech těchto subjektů a nastavit si efektivní pravidla vzájemné komunikace a spolupráce. Shrneme to nejpodstatnější z legislativy a nabídneme vám konkrétní příklady z praxe, kde dochází nejčastěji k nejasnostem a sporům.
Doplňující informace:
předškolní vzdělávání
prevence, výchovné poradenství
1. stupeň ZŠ
ředitelé škol a školských zařízení